Toruń, Golub-Dobrzyń


Dnia 12.06. uczniowie klas 7B, 7C, 8A, 8B, 8E zwiedzili pod opieką pani Joanny Gołębiewskiej, pani Marzeny Kujawskiej, pani Iwony Krzemińskiej, pani Moniki Żbikowskiej fort z pochodniami pod komendą pruskiego żołnierza!

Trasa zwiedzania wiodła przez część koszarową podziemnymi tunelami do części bojowej, w której można było zobaczyć stanowiska ochrony dna fosy, własnoręcznie obrócić 200 – kilogramową kopułę.

Fort IV jest przykładem doskonale zachowanego obiektu fortecznego zewnętrznego pierścienia Twierdzy Toruń z końca XIX wieku. Dzięki wyjątkowej atmosferze tego miejsca możemy się przenieść w czasie do wieku pary i telegrafu!

Uczniowie piekli w ognisku kiełbaski.

Następnie przejechali do Golubia-Dobrzynia. Obejrzeli film pt. „Tajemnice Zamku Golubskiego” w Podziemiach. Potem zwiedzili z przewodnikiem zamek krzyżacki z przełomu XII i XIV w., m.in. dziedziniec, piwnice, Końskie Schody, Izbę Tortur, Loch Głodowy.

WZIĘLI UDZIAŁ W ZABAWACH HISTORYCZNYCH POD OPIEKĄ OSÓB Z BRACTWA RYCERSKIEGO UBRANYCH W HISTORYCZNE STROJE: strzelali z łuku, rzucali włócznią, toporem, podkową.

Zabawa była udana.